αρχείο λήψης

Οι μαθητές μας στο μάθημα της Γλώσσας εκπαιδεύονται στην ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων με έμφαση στην κατάκτηση της γραφής, της ανάγνωσης, καθώς και στον εμπλουτισμό του λεξιλογίου τόσο στον προφορικό όσο και στον γραπτό λόγο ,με βάση τις δυνατότητες του κάθε μαθητή.

Βασικός σκοπός της διδασκαλίας του μαθήματος της γλώσσας είναι η ενίσχυση και βελτίωση του προφορικού και γραπτού λόγου των μαθητών. Ειδικότερα, επιδιώκεται η κατάκτηση δύο βασικών δεξιοτήτων, της ανάγνωσης και γραφής, οι οποίες αποτελούν αναπόσπαστο μέρος των καθημερινών δραστηριοτήτων, ώστε οι μαθητές να μπορούν να επικοινωνούν με αυτοπεποίθηση και να συμμετέχουν ενεργά και δημιουργικά στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

Η διδασκαλία του  μαθήματος  της γλώσσας είναι προσαρμοσμένη στις εκπαιδευτικές ανάγκες και ενδιαφέροντα των μαθητών, με εξατομικευμένη διδασκαλία, όπου χρειάζεται, και εφαρμογή ποικίλου παιδαγωγικού υλικού. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην παροχή διδακτικού υλικού, που είναι κατάλληλα σχεδιασμένο από το εκπαιδευτικό προσωπικό  (οπτικοποιημένο υλικό, σχεδιαγράμματα, χρώματα, κάρτες, σταυρόλεξα, εικονογραφημένα κείμενα, παιχνίδια), ώστε να κεντρίζει το ενδιαφέρον των μαθητών, να διδάσκονται με ευχάριστο τρόπο το μάθημα, να αλληλεπιδρούν ομαδικά και να επιτυγχάνεται με αυτόν τον τρόπο ο σκοπός της διδασκαλίας του μαθήματος.

Αν το παιδί δεν μπορεί να μάθει με τον τρόπο που το διδάσκουμε, τότε πρέπει να το διδάξουμε με τον τρόπο που μπορεί να μάθει.

Maria Montessori