photo Εργαστηρι ΚεραμικηςΣτο Eργαστήρι Kεραμικής - Χειροτεχνίας εργαζόμαστε με προεικαστικά, εικαστικά και ανακυκλώσιμα υλικά. Μέσα από  τις εικαστικές δραστηριότητες ο μαθητής  αντιλαμβάνεται το περιβάλλον του µε µια διαφορετική διάσταση  καθώς γίνεται συν-δημιουργός και συν-εκφραστής του «κόσµου των αισθήσεων».

Οι στόχοι του εργαστηρίου είναι πολλοί και προσαρμόζονται στον κάθε μαθητή και την κάθε ομάδα.

Δουλεύοντας με διαφορετικά υλικά αναπτύσσουμε την αδρή και λεπτή κινητικότητα, τον οπτικοκινητικό συντονισμό, την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων, καθώς και θέματα της αισθητηριακής ολοκλήρωσης.

Με τη γνωριμία και εφαρμογή διαφορετικών εικαστικών τεχνικών ενθαρρύνουμε τους πειραματισμούς, την ανάπτυξη της δημιουργικότητας, την απόλαυση και ευχαρίστηση και αποβλέπουμε στην ενίσχυση της σκέψης, της φαντασίας και των προσωπικών επιλογών και προτιμήσεων.

Μέσα από τις δραστηριότητες στον τοµέα αυτό, ενισχύεται η αντίληψη και η συναισθηματική έκφραση και δίνεται στον μαθητή η δυνατότητα να αποκτήσει την αίσθηση του ωραίου και της προσωπικής απόλαυσης.

Ακολουθώντας τους κανόνες εργασίας του εργαστηρίου ο μαθητής μαθαίνει την τήρηση των κανόνων κι ενισχύεται η υπευθυνότητά του και το αίσθημα ασφάλειας στην τάξη.Συμμετέχοντας σε ομαδικές δραστηριότητες αναζητά την προσωπική του θέση στην ομάδα και βελτιώνει την ικανότητα συνεργασίας και κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Με την παρουσίαση των έργων που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στόχος είναι να ανατροφοδοτηθεί ο μαθητής, να νιώσει περήφανος για την εργασία του και να αναπτύξει αίσθημα ικανοποίησης, αυτοπεποίθησης και καλής εικόνας εαυτού.