ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Ο/Η Ψυχολόγος αποτελεί μέλος της διεπιστημονικής ομάδας του σχολείου και συνεργάζεται στενά με όλο το προσωπικό για την καλύτερη δυνατή προσαρμογή των μαθητών/τριών στην εκπαιδευτική διαδικασία και την κοινωνική τους ένταξη. Ο ρόλος του/της είναι συμβουλευτικός, υποστηρικτικός και θεραπευτικός προς τους μαθητές, τις οικογένειες τους και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου. Αφού πρώτα αξιολογήσει τις εκπαιδευτικές και συναισθηματικές ανάγκες των μαθητών/τριών, παρέχει συστηματική ψυχοκοινωνική υποστήριξη σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο. Τομείς με τους οποίους ασχολείται συχνά ο/η Ψυχολόγος είναι: Η ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών, η ενδυνάμωση της ψυχικής τους ανθεκτικότητας, η ενίσχυση της αυτοεικόνας τους και η παρέμβαση σε καταστάσεις κρίσης. Ο/Η Ψυχολόγος σχεδιάζει και εφαρμόζει προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της ψυχικής υγείας. Ευαισθητοποιεί και ενημερώνει τους μαθητές, τους γονείς και το προσωπικό του σχολείου σε διάφορα θέματα που αφορούν την ειδικότητα του. Διευκολύνει τη συνεργασία, επικοινωνία και αλληλεπίδραση των μαθητών και των οικογενειών τους. Συνεργάζεται στενά με τις οικογένειες των μαθητών/τριών και παρέχει ατομική και ομαδική συμβουλευτική υποστήριξη στους γονείς, εκπαίδευση για τις σχέσεις γονέων - παιδιού και την αντιμετώπιση προβλημάτων στο σπίτι και καθοδήγηση για την ανάγκη πρόσθετων ιατρικών και ψυχοθεραπευτικών παρεμβάσεων. Οργανώνει και εφαρμόζει ατομικά ή ομαδικά προγράμματα, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς. Προάγει στο πλαίσιο της διεπιστημονικής προσέγγισης σε συνεργασία με τον Κοινωνικό Λειτουργό την πρόληψη μέσα από προγράμματα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που απευθύνονται σε όλους τους εμπλεκόμενους στη σχολική διαδικασία (εκπαιδευτικούς, γονείς, μαθητές).