Η λογοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τις ανάγκες των παιδιών και ενηλίκων. Χρειάζεται λογοθεραπεία, όποιος έχει διαταραχές λόγου, φωνής, ομιλίας, μάθησης ή κατάποσης. Οι διαταραχές αυτές, μπορεί να οφείλονται σε νευρολογικές, εξελικτικές ή λειτουργικές αιτίες. Στόχος είναι η επικοινωνία, η καθαριότητα ομιλίας και φωνής, στη παραγωγή λόγου. Ο λογοθεραπευτής αναλαμβάνει την αξιολόγηση των μαθητών/τριών και την παρέμβαση με σκοπό τη βελτίωση του λόγου και των κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων (είτε λεκτικά είτε με τη χρήση μέσων εναλλακτικής επικοινωνίας, όπως χειρονομίες, συστήματα επικοινωνίας με εικόνες, πίνακες επικοινωνίας), σε συνεργασία με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς. Υλοποιούνται εξατομικευμένα ή σε μικρές ομάδες προγράμματα λογοθεραπείας. Η αξιολόγηση γίνεται μέσω άτυπων ή σταθμισμένων δοκιμασιών και η παρέμβαση με τη χρήση εξειδικευμένο υλικού.

Υποκατηγορίες

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΗΠΟΥΡΙΚΗΣ

Στο εργαστήριο της κηπουρικής οι μαθητές του σχολείου μας έρχονται σε επαφή με βασικές έννοιες και εργασίες που αφορούν:

• Την φύση γενικά
  • Τα φυτά και την καλλιέργειά τους
  • Ανάγκες των φυτών σε νερό
  • Την σπορά των φυτών
  • Την φύτευση και την μεταφύτευση των φυτών.
  • Εργασίες κατασκευής και περιποίησης ενός κήπου

Όλα αυτά πραγματοποιούνται μέσα από βιωματικές και ομαδικές συνεργατικές μεθόδους διδασκαλίας εντός και εκτός της αίθουσας, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο (σχολικός κήπος).