Μουσικά όργανα 1Η Μουσική είναι ένα από τα γενικά μαθήματα που διδάσκονται στα Ε.Ε.Ε.ΕΚ. στους μαθητές όλων των τάξεων και όλων των εργαστηρίων. Καταλαμβάνει 1 ή 2 διδακτικές ώρες την εβδομάδα (αναλόγως την τάξη) στο ωρολόγιο πρόγραμμα.

Μέσω του μαθήματος της Μουσικής επιδιώκεται η καλλιέργεια δεξιοτήτων, η ενίσχυση της επικοινωνίας και της ομαδικότητας, η επαφή με την τέχνη, η εμπλοκή των μαθητών σε δημιουργικές δραστηριότητες, καθώς και η ψυχαγωγία τους. Με την κατάλληλη καθοδήγηση από τον εκπαιδευτικό καλλιεργούνται οι δεξιότητες της μουσικής αντίληψης, της μουσικής πράξης και της μουσικής δημιουργίας σε τρία επίπεδα: το ατομικό, το δυαδικό και το ομαδικό.

Σχεδιάζοντας και υλοποιώντας εξατομικευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα και μέσα από μια δυαδική παιδαγωγική σχέση εκπαιδευτικού – μαθητή, αξιοποιείται το υπάρχον δυναμικό κάθε μαθητή και αναπτύσσονται τομείς όπως: η αντίληψη του ήχου, η αναγνώριση των χαρακτηριστικών του, η καλλιέργεια της αίσθησης του ρυθμού, ο συντονισμός των μελών του σώματος, η χρήση της φωνής για έκφραση και επικοινωνία, η λεπτή κινητικότητα (μέσα από το κράτημα και το παίξιμο μουσικών οργάνων). Κάθε μαθητής ενθαρρύνεται να συμμετέχει σε μια ζωντανή, βιωματική προσέγγιση της μουσικής. Η έμφαση δεν δίνεται στην τυπική διδασκαλία της μουσικής θεωρίας ή στην απόκτηση θεωρητικών γνώσεων, αλλά στον αυτοσχεδιασμό, στη μουσική πράξη και στην προσωπική έκφραση. Ειδικά για τους μαθητές που παρουσιάζουν περιορισμούς στην ανάπτυξη του λόγου, η μουσική αποτελεί έναν εναλλακτικό, μη λεκτικό επικοινωνιακό κώδικα.

Ιδιαιτέρως σημαντική θέση έχει και η διδασκαλία του τραγουδιού. Το τραγούδι αποτελεί μια σύνθετη διαδικασία κατά την οποία λειτουργούν συνδυαστικά: η ακουστική αντίληψη, η μνήμη, η συγκέντρωση της προσοχής, η αίσθηση του ρυθμού, η άρθρωση, η χρήση της γλώσσας, ο έλεγχος της αναπνοής, η καλλιέργεια της φωνής, η έκφραση του συναισθήματος. Κυρίως, όμως, μέσω του ομαδικού τραγουδιού, καλλιεργείται το ομαδικό πνεύμα, η προσήλωση σε κοινούς στόχους και η συνεργασία. Τραγουδώντας και παίζοντας μουσικά όργανα, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να έρχονται σε επαφή με τη γνώση και να προσεγγίζουν έτσι και άλλα σχολικά μαθήματα με τρόπο διαθεματικό.

Επιπλέον, οι μαθητές μαθαίνουν για τα μουσικά όργανα και για τα διάφορα μουσικά στυλ κι εξοικειώνονται τόσο με την ελληνική παραδοσιακή μουσική όσο και με την παράδοση διαφορετικών πολιτισμών.

Αναμφίβολα, το μάθημα της Μουσικής απευθύνεται σε όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως των προσωπικών τους ενδιαφερόντων και των μουσικών τους ικανοτήτων. Συμβάλλει στη διατήρηση κλίματος ηρεμίας και ευδιαθεσίας στη σχολική τάξη, γεγονός που με τη σειρά του διευκολύνει το συνολικό εκπαιδευτικό έργο και τη μάθηση.